Založ si blog

Keď sa len zamýšľame

Táto písačka nemá ambíciu byť jedným z ďalších zamyslení sa na tému, že naozaj šťastnými sa staneme v momente, keď sa dokážeme tešiť z maličkostí a zameriame sa na to, čo má pre nás v živote skutočnú hodnotu.

Niet čo dodať, napriek tomu, že väčšina z nás žije podľa iného vzorca a blúdi stále po rovnakých cestách. Až kým….

 

Už dávnejšie registrujem príbeh jednej rodiny z blízkeho okolia nášho mesta. Ako sa to stáva s takmer so železnou pravidelnosťou podľa príslovia „Koho Pánboh miluje, toho krížom navštevuje“ aj v tomto prípade sa ťažko postihnuté dieťa narodilo do prostredia, kde sa peniazmi neplytvá. Ich príbeh som našiel na internete. Bol som dojatý a tak som, ešte pod vplyvom silných emócií, plánoval  poslať aspoň nejakú sumu na účet rodiny. Zabudol som snáď ešte skôr, ako emócie odozneli.

Ale ničomu, čo má človeka v živote postretnúť, sa ujsť nedá. Takže som ho stretol. Stál na ulici, s fotkou svojej dcéry a zbieral drobné príspevky na zdravotnú starostlivosť. Ak niekto hľadá dôkaz, že všetci ľudia sme niekde v neviditeľnom mentálnom poli spojení, tak je tu. Nebol som na ulici sám, no pán sa pozrel priamo práve do mojich očí a kývol hlavou na pozdrav. Ja som ho poznal, on mňa nemohol.

Nemám to rád, verejné zbierky, okázalý súcit, nič z toho. Prešiel som teda okolo, tak nejako smiešne po špičkách, a dúfal som, že si ma nebude ďalej všímať.

Ten pohľad mi nešiel z mysle a keď som sa „úplnou náhodou“ vracal tou istou cestou, ešte stále tam stál a ja som s rozhodol dodržať svoj emotívny prísľub z pred pár mesiacov.

Ani sa nepozeral koľko drobných putuje z mojej ruky do pokladničky, ani sa mi neposťažoval na ťažký osud, ako sa to pri týchto krátkych stretnutiach robí, a ani nečakal, že sa ho na to opýtam.

Ako by sme sa včera videli naposledy. Ako starému známemu mi hneď porozprával, ako sa dnes ráno malá krásne smiala a že dnes má jeden z lepších dní.

Tú radosť nepredstieral a ja som sa hanbil.

Ani som nechcel premýšľať nad tým, aké to je a čo vyženie človeka na ulicu prosiť o pomoc. Nechcel som to pocítiť ani v predstavách.

Sú ľudia, ktorí si urobia zo svojho utrpenia životný štýl a akosi macochisticky sa v ňom kochajú. Ukazujú svoje rany, vyžadujú niečí súcit a majú v duši skrytý pocit, že sú viac ako tí ostatní, pretože oni trpia či dokonca trpia o niečo viac. Ľudia sú vo svojej podstate súťaživé bytosti.

Tento pán k nim nepatril.

Trvalo mi dlho, kým som sám sebe dokázal priznať, že napriek všetkému, čo som v živote dokázal, som nedokázal veci, ktoré mi ukázal človek stojaci s pokladničkou na ulici.

 

Proletáři všech zemí vyližte si. . . . !

04.12.2017

Táto písačka nebola pôvodne v "literárnom" pláne, no vznikla ako reflexia na diskusiu. Nesnažím sa veci interpretovať a dávať im významy. Záver si spravte, prosím, sami. Spomínate si na viac »

Nitor ergo sum

03.12.2017

Patrím do generácie Husákovych detí. Doba, v ktorej sme prežili časť svojho života, nám niekde hlboko do genetickej výbavy vštepila, že cesta k úspechu je plná prekážok, ktoré musíme viac »

Muž, ktorý klamal

19.11.2017

Keď prišla za mnou potrebovala len niekoho, kto by ju zastavil v jej odhodlaní sa pomstiť. Niekoho, kto by ju zachránil pred vlastnými myšlienkami, otvoril im dvere a vypustil ich do sveta, odkiaľ viac »

zemetrasenie v Taliansku, zemetrasenie, trosky,

Indonéziu postihlo silné zemetrasenie, hlásia obete, zrútené budovy

15.12.2017 20:24

Zemetrasenie udrelo krátko pred polnocou miestneho času. Úrady vydali varovanie pred cunami.

paneuropska vysoka skola, Jaroslav Ivor, Mutnansky

Bývalý šéf vyšetrovateľov Ivor: Zločinci sa sťahujú na okraj miest

15.12.2017 20:00

Prečo sa tzv. autičkárov stále nepodarilo pochytať, vysvetľuje bývalý šéf policajných vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.

mäso, sviečková

Mecom začal v Humennom hĺbkové sanitačné opatrenia

15.12.2017 19:00

V závode Mecom Group v Humennom sa v piatok začali sanitačné opatrenia, ktoré boli avizované v súvislosti s výskytom baktérie Listeria monocytogenes.

Saakašvili

Ukrajina podľa prokurátora zrejme vydá Saakašviliho Gruzínsku

15.12.2017 18:39

Súdený by ale mohol byť aj na Ukrajine, ak by sa jeho odvolanie ohľadom povolenia pobytu v krajine preťahovalo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 3208x
Priemerná čítanosť článkov: 642x

Autor blogu

Kategórie