Založ si blog

Nitor ergo sum

detail%20husak_1480607830_f8102831ca4e9a5d246af618ce645e8f-500x500

 

 

Patrím do generácie Husákovych detí. Doba, v ktorej sme prežili časť svojho života, nám niekde hlboko do genetickej výbavy vštepila, že cesta k úspechu je plná prekážok, ktoré musíme prekonávať, že je potrebné sa snažiť, tvrdo pracovať, odriekať si. Niekde hlboko v dušiach máme zakódovaný vzorec, že ten, kto sa nesnaží, nič nedosiahne a že úspech je merítkom hodnoty človeka. Slovo úspech je pre nás synonymum postavenia a bohatstva.

Patrím do tej časti tejto generácie, ktorá vstúpila do dospelosti opitá slobodou deväťdesiatych rokov a hodnoty, pre ktoré sme sa rozhodli žiť boli potreba odlíšiť sa a byť iný, ísť svojou vlastnou cestou, realizovať sa a byť nezávislý.

Patrím do tej skupiny časti generácie Husákovych detí (a to je asi údel všetkých prvorodených), čo pocit zodpovednosti kladú na prvé miesto a dosahovať výsledky a vysoké ciele je našim osudom.

Keď stretávam generáciu Husákových detí, čerstvých a zrelých štyridsiatnikov, dnes,  často spolu „reflektujeme“ na tému, kde sme boli, kde sme a kam ideme. Asi to patrí k veku.  A vidím, že takmer všetky tie novozrodené deti kvetov rokov deväťdesiatych sú dnes viac či menej úspešní podnikatelia alebo manažéri, robia niečo užitočné a potrebné pre spoločnosť, sú viac či menej bohatí a viac či menej uväznení v otroctve výkonu a podávania výsledkov.

Sloboda, ktorú sme donekonečna omieľali ako v blúznení, zostala (až na malé výnimky) v rokoch deväťdesiatych. A už teraz tušíme, ale ešte o tom nehovoríme úplne nahlas, že keď sa budeme o pár rokov pozerať späť, míľnikmi nášho života budú ukončené projekty, kariérne povýšenia, akademické tituly, publikované práce, verejné ocenenia a verejno-prospešné aktivity, ktoré sme dotiahli do úspešného konca.

Patrím do tej množiny skupiny časti tejto generácie, ktorú už dosiahnuté výsledky nenadchýnajú. Mám všetko, čo som si kedysi predstavovala a tak nejako to prišlo samo a čo som si nevysnívala, to nemám. Čím ďalej tým viac sa témou našich rozhovorov stáva opäť zabudnutá sloboda a potreba byť nie mať. Zrazu prichádzame na to, že „byť“ vyžaduje viac odvahy ako „mať“. Že sme s genetickou výbavou predošlého obdobia na sto percent zvládli skúšku úspešnosti, no na slobodu „byť“ nemáme ten správny arzenál. Takže sme sa síce rozbehli, s odhodlaním nám prirodzeným, no narážame plným ksichtom na betónové múry nášho vlastného väzenia.

Asi sa to nehodí priznať, no aj starší sa môžu učiť od tých mladších.

A ja jedným očkom potajomky sledujem mileniánov a ich odkaz, „chceme byť šťastní“.

 

https://www.google.sk/search?q=hus%C3%A1kove+deti&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjjwMbDoe3XAhWSJewKHfg4BXwQ_AUICigB&biw=1366&bih=652#imgrc=K-wTVIclp7gZJM:

Proletáři všech zemí vyližte si. . . . !

04.12.2017

Táto písačka nebola pôvodne v "literárnom" pláne, no vznikla ako reflexia na diskusiu. Nesnažím sa veci interpretovať a dávať im významy. Záver si spravte, prosím, sami. Spomínate si na viac »

Keď sa len zamýšľame

02.12.2017

Táto písačka nemá ambíciu byť jedným z ďalších zamyslení sa na tému, že naozaj šťastnými sa staneme v momente, keď sa dokážeme tešiť z maličkostí a zameriame sa na to, čo má pre viac »

Muž, ktorý klamal

19.11.2017

Keď prišla za mnou potrebovala len niekoho, kto by ju zastavil v jej odhodlaní sa pomstiť. Niekoho, kto by ju zachránil pred vlastnými myšlienkami, otvoril im dvere a vypustil ich do sveta, odkiaľ viac »

zemetrasenie v Taliansku, zemetrasenie, trosky,

Indonéziu postihlo silné zemetrasenie, hlásia obete, zrútené budovy

15.12.2017 20:24

Zemetrasenie udrelo krátko pred polnocou miestneho času. Úrady vydali varovanie pred cunami.

paneuropska vysoka skola, Jaroslav Ivor, Mutnansky

Bývalý šéf vyšetrovateľov Ivor: Zločinci sa sťahujú na okraj miest

15.12.2017 20:00

Prečo sa tzv. autičkárov stále nepodarilo pochytať, vysvetľuje bývalý šéf policajných vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.

mäso, sviečková

Mecom začal v Humennom hĺbkové sanitačné opatrenia

15.12.2017 19:00

V závode Mecom Group v Humennom sa v piatok začali sanitačné opatrenia, ktoré boli avizované v súvislosti s výskytom baktérie Listeria monocytogenes.

Saakašvili

Ukrajina podľa prokurátora zrejme vydá Saakašviliho Gruzínsku

15.12.2017 18:39

Súdený by ale mohol byť aj na Ukrajine, ak by sa jeho odvolanie ohľadom povolenia pobytu v krajine preťahovalo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 3210x
Priemerná čítanosť článkov: 642x

Autor blogu

Kategórie