Založ si blog

Ten tretí vo mne

Už ani nedýcham. Zapĺňa mi pľúca, buble v nich ako voda, sťahuje každý nádych. Nenávisť.

Keď mi dnes niekto povie „tak toto by som ja nikdy neurobil“, viem o tom svoje. Je totiž tisíc vecí, o ktorých som si ešte včera myslel, že ja by som ich nikdy neurobil.

Postupne som stratil obozretnosť. Bolo totiž toľko vecí, ktoré by som nikdy (a keď píšem nikdy, myslím NIKDY) nedokázal urobiť, že ma občas prepadala myšlienka mojej vlastnej výnimočnosti.

Všetko šlo. Postavenie, úspech. Morálne hodnoty sa akosi apriórne pripisujú všetkým, ktorí sú z dobrých rodín, rýchlo sa učia a bez námahy stúpajú po kariérnom rebríčku. Zradné je, že to, čo si myslí okolie sa stáva obrazom o sebe samom. Takže som bol celý život morálne bez poškvrny.

Nikdy som sa skutočne nenahneval. Nebolo na čo.

Nikdy som nezávidel, nebolo čo a nebolo komu.

Nikdy som nebol sklamaný, pretože to, po čom som túžil, som skôr či neskôr dostal.

Nikdy som necítil nenávisť.

Nikdy som nikomu neprial nič zlé, pretože som sám mal toľko dobrého.

Nedokážem sa už ani nadýchnuť. Dusí ma. Celé dni nemyslím na nič iné ako na pomstu. Predstavujem si ju na nekonečné množstvo spôsobov. Koľko trvá myšlienke, kým sa prederie zo zákutí mysle na svetlo sveta a stane sa z nej stane skutočnosť? Desím sa samého seba. Tie veci, ktoré by som nikdy nedokázal urobiť, sú teraz tu. A sú tak blízko. Ponáram sa do najhlbšej jaskyne môjho bytia. Doteraz to boli len tí druhí. Tí zlí, skazení, nemorálni. Teraz k nim patrím. Som takmer jedným z nich. Je tu len tenká, horúca čiara, čo nás delí. 

Myslel som si, že som ťa miloval. Že si ma milovala. Že napriek všetkému, čo nás oddeľuje, dokážeme… Ani vlastne neviem, čo som chcel dokazovať. Vraj láska má „BYŤ“, v momente, keď ju musíš vytvárať, modelovať a robiť, nie je to láska. Myslel som si, že všetko na svete sa dá vytvoriť. Veď vlastne celý život tvorím. Stačí len vôľa, odhodlanie a výdrž. Neviem, čo si si myslela ty.

Nenávidím! Chcem vykričať všetku bolesť do sveta. Nedokážem už ani kričať. Túžim len po pomste. Ako si si to mohla dovoliť?!

„Liekom na všetko je odpustenie.“ Chodili za mnou a zdôverovali sa mi so svojimi príbehmi a trápeniami. Vraj viem počúvať. Zvláštna doba, čo žijeme. Každý je zúfalý a chce pomôcť. Chce, aby sa ten poondiaty svet začal správať tak, ako sa patrí. A hľadá niekoho, kto mu to prisľúbi. Niekoho, kto naordinuje pár jednoduchých cvikov a zázraky sa budú diať.

Vždy som im vedel poradiť.

„Liekom na všetko trápenie sveta je predsa pokora a schopnosť prijať veci tak, ako sú. Bez toho, aby si si nárokoval na to, čo sa má a nemá stať. Odpustenie a schopnosť vidieť svoje chyby. Ukončenie všetkého, pretože všetko v živote má svoj koniec. Odpútanie sa od lipnutia na nepodstatnostiach života.“

Aj tak sa neustále vracali. A pritom to bolo také ľahké. Prijať, odpustiť a odkráčať do nového, krajšieho zajtra.

Nenávidím ťa a chcem, aby si to vedela! Chcem ťa vidieť plakať, zúfalo prosiť o odpustenie. Chcem…Chcem, aby si tu znova bola. V najtemnejšej nenávisti občas prebleskne lúč nehy. No v momente, keď si spomeniem na všetko to poníženie, do ktorého si ma dostala, je preč.

Nikdy som sa nesnažil porozumieť ľudským slabostiam. Boli príliš nízke, aby som sa nimi zaoberal. Nikdy som sa nesnažil porozumieť ani tebe. Keď som „TO“ cítil ja, myslel som si, že to isté musíš prežívať aj ty a v najhoršom prípade o tom len nevieš.

Chodili za mnou, pretože mali pocit, že viem dobre počúvať. Ja som bol len ľahostajný k ich príbehom a nič vo mne nekričalo „aj ja! aj ja som to zažil! aj ja to poznám!“ a oni mohli nerušene rozprávať. Zdôverovať sa mi so svojimi najnižšími pudmi, zúfalstvom, nenávisťou, ale i nekonečne bolestivými túžbami, aby všetko bolo zas tak, ako má byť.  Niekedy som položil ľahostajnú otázku, len aby som umocnil dojem, že im niekto venuje pozornosť.

Keď si naposledy za sebou zatvorila dvere, myslel som si, že je to len hra. Ako všetky tie predtým. Že si len potrebuješ na chvíľu dokázať, že aj ty máš hrdosť a o chvíľu bude všetko po starom. Že sa vrátiš, pretože chcem. Lenže zrazu „pretože chcem“ prestalo fungovať. Nič nebolo tak, ako som chcel. Dobre, dobre, uznávam. Chcel som protichodné veci. Ale aj tak….

Viem, že ma zabije, že ma zničí. Nepočítam tie noci, čo som nespal. Dni, čo som nejedol. Myslím len na to, ako ti dokážem všetko vrátiť. Všetko to utrpenie, bolesť. MOJU bolesť. 

„Musíte len odpustiť. Je to jednoduché.“ Počujem svoj hlas niekde z posledného šuflíka spomienok môjho bezbolestného života.

 

 

 

 

 

 

Muž, čo sa vyznal

29.12.2017

" Potopil som Tomáša." " Prosím? " " Tomáša, prišli na neho nejaké udania, Nezmysly. Poznáš to. Dnes nevieš, kde všade máš nepriateľov, komu sa prečo z ničoho nič znepáčiš. Biznis je viac »

Pomsta ženy, ktorá sa bila

28.12.2017

Na pojednávanie sa vyobliekala. Kúpila si nové šaty a rozpustila vlasy. Nech sa všetky módne časopisy, ktoré radia ženám po štyridsiatke vlasy skracovať, schovajú niekam. Ona si to môže viac »

Muž, ktorý klamal

19.11.2017

O Keď prišla za mnou potrebovala len niekoho, kto by ju zastavil v jej odhodlaní sa pomstiť. Niekoho, kto by ju zachránil pred vlastnými myšlienkami, otvoril im dvere a vypustil ich do sveta, odkiaľ viac »

NÁRODNÉ CENTRUM SCLEROSIS MULTIPLEX

Národné centrum Sclerosis multiplex, n.o.,

24.04.2018 00:14

NCSM poskytuje terénne sociálne služby, sociálne poradenstvo a po rekonštrukcii objektu bude poskytovať sociálne a rehabilitačné služby špecializované na SM.

Michaela Musilová

Michaela Musilová reprezentovala Slovensko na simulovanej misii na Mars

23.04.2018 22:48

Už šiesta simulovaná misia na Mars pod záštitou NASA a Havajskej Univerzity mala prebiehať od 15. februára až do 14. októbra 2018.

Alitalia

Alitalia mohla dostať nepovolenú pomoc od štátu

23.04.2018 22:38

Talianska letecká spoločnosť Alitalia mohla ťažiť z nelegálnej podpory štátu, oznámila v pondelok Európska komisia. Vyšetrí to.

ján kuciak, priatelka, vražda, martina kusnirova

Ján Kuciak a Martina Kušnírová sa stanú čestnými občanmi mesta Žilina

23.04.2018 22:32

S návrhom prišlo 28 z 31 poslancov žilinského mestského zastupiteľstva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 4363x
Priemerná čítanosť článkov: 873x

Autor blogu

Kategórie